AML24EBA2CA06
Description
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
DataSheet
AML24EBA2CA06 PDF
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:DPDT
Switch Function:On-On-Mom
Current Rating (Amps):3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:24 V
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.98mm x 19.05mm