M2012TXW30-DA
Description
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
M2012TXW30-DA PDF
Type Description
Series:M
Package:Tray
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Concave (Standard V)
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:No Marking
Features:Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C