SW-13A65N-A01 BK
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPDT 6.5A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
SW-13A65N-A01 BK PDF
Type Description
Series:SW, COMAX
Package:Tray
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Off-On
Current Rating (Amps):6.5A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.30mm x 14.20mm
Operating Temperature:0°C ~ 65°C