PRASC1-16F-BBR00
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
PRASC1-16F-BBR00 PDF
Type Description
Series:PRA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPST
Switch Function:On-Off
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type, Color:LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:Dust Proof
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C