GRS-2012-2501
Manufacturer
CW Industries
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
GRS-2012-2501 PDF
Type Description
Series:2000
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:White
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:Polarized
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C