MLW3028-18-RB-1A
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
MINIATURE ROCKER/ILLUMINATED/SNA
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
MLW3028-18-RB-1A PDF
Type Description
Series:MLW
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:DPDT
Switch Function:Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps):5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:White
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type, Color:Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal):18 VAC
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C