WR15ASN/V
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
WR15ASN/V PDF
Type Description
Series:WR
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 34.20mm x 17.20mm
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C