A165W-T2AR-24D-1
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SWITCH SELECT 2POS SPDT 5A 125V
Catalog
Selector Switches
DataSheet
A165W-T2AR-24D-1 PDF
Type Description
Series:A165W
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Standard
Circuit:SPDT
Number of Positions:2
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Illumination:Illuminated
Illumination Type, Color:LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):24 VDC
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features:Bezel - Round
Operating Temperature:-10°C ~ 55°C