D2F01L30D3
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 30V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
D2F01L30D3 PDF
Type Description
Series:D2F
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):100mA (DC)
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Lever, Simulated Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:IP40
Features:-
Operating Force:55gf
Release Force:4.079gf
Pretravel:-
Differential Travel:0.020" (0.5mm)
Overtravel:0.020" (0.5mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 65°C