
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 420 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Tape Type: | Lead Foil |
| Adhesive: | Rubber |
| Backing, Carrier: | Lead Foil |
| Thickness: | 0.0068" (6.8 mils, 0.173mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0021" (2.1 mils, 0.053mm) |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0047" (4.7 mils, 0.119mm) |
| Width: | 0.50" (12.70mm) 1/2" |
| Length: | 4.00" (101.60mm) |
| Color: | Silver |
| Usage: | - |
| Temperature Range: | -60°F ~ 225°F (-50°C ~ 106°C) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4 |
Current price of 3M 420 0.5" X 4"-5 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TAPE DUCT CLOTH RED 20"X 36YDS
TAPE DBL COAT WHT 1"X 3" 100/PK
TAPE ADH TRN 1 1/2"X8 5/8" 100RL
RES MF 0.6W 1% AXIAL
CONN HDR .100" 39POS
TAPE LEAD FOIL SIL 1/2"X 4" 5/PK
CONN RCPT HSG FMALE 2POS PNL MT