
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1218 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Tape Type: | Insulating, High Temperature |
| Adhesive: | Acrylic |
| Backing, Carrier: | Polyimide |
| Thickness: | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) |
| Width: | 0.56" (14.30mm) 9/16" |
| Length: | 108' (32.9m) 36 yds |
| Color: | Amber |
| Usage: | - |
| Temperature Range: | 356°F (180°C) Max |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2 |
Current price of 3M 1218 0.563" X 36YD is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TAPE ALUM FOIL 1 1/2"X 2" 100/RL
TAPE ALUM FOIL 1 1/2"X 6" 100/RL
TAPE DBL COATED GRAY 10"X 5YDS
XTAL OSC XO 14.5000MHZ CMOS SMD
MOTOR INDUCT 90MM 100V 40W
CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
TAPE INSUL AMBER 0.56"X 36YDS