1182G110
Description
PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
DataSheet
1182G110 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 110V, Series 220V
Current - Output (Max):Parallel 454mA, Series 227mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:50VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:82.55mm Dia
Height - Seated (Max):38.10mm