FS12-2850
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
DataSheet
FS12-2850 PDF
Type Description
Series:Split Pack™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max):Parallel 5.7A, Series 2.85A
Center Tap:No
Power - Max:36VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max):39.67mm