PL5.0-10-130B
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PL5.0-10-130B PDF
Type Description
Series:PL5.0-xx-130B
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 1A, Series 500mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:5VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.28mm L x 36.37mm W
Height - Seated (Max):35.60mm