VPS20-8800-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
DataSheet
VPS20-8800-B PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):Parallel 17.6A, Series 8.8A
Center Tap:No
Power - Max:175VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:79.50mm L x 71.37mm W
Height - Seated (Max):95.25mm