VPT230-2170
Description
PWR XFMR TORO 500VA CHAS MT
DataSheet
VPT230-2170 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):Parallel 4.34A, Series 2.17A
Center Tap:No
Power - Max:500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:140.00mm Dia x 60.00mm W
Height - Seated (Max):66.0mm