ECO-140-24
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 140VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
ECO-140-24 PDF
Type Description
Series:EcoTran
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 11.6A, Series 5.8A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:140VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:90.00mm L x 106.00mm W
Height - Seated (Max):106.00mm