ECO-330-48
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 330VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
ECO-330-48 PDF
Type Description
Series:EcoTran
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 13.7A, Series 6.8A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:330VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:126.00mm L x 136.00mm W
Height - Seated (Max):114.30mm