DPC-120-10
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
DataSheet
DPC-120-10 PDF
Type Description
Series:DPC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max):Parallel 20mA, Series 10mA
Center Tap:No
Power - Max:1.2VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:34.90mm L x 28.60mm W
Height - Seated (Max):30.15mm