VPS36-700-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
DataSheet
VPS36-700-B PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 1.4A, Series 700mA
Center Tap:No
Power - Max:25VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:50.80mm L x 49.28mm W
Height - Seated (Max):71.37mm