VPM36-2780
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 100VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPM36-2780 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 5.56A, Series 2.78A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:100VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:96.00mm Dia
Height - Seated (Max):52.00mm