VPT18-1390
Description
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
DataSheet
VPT18-1390 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max):Parallel 2.78A, Series 1.39A
Center Tap:No
Power - Max:25VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:71.00mm Dia x 32.00mm W
Height - Seated (Max):34.0mm