FP120-100
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
DataSheet
FP120-100 PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max):Parallel 200mA, Series 100mA
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:63.50mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max):26.97mm