VPS16-8100
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
DataSheet
VPS16-8100 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 16.2A, Series 8.1A
Center Tap:No
Power - Max:130VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:71.37mm L x 68.33mm W
Height - Seated (Max):85.85mm