VPT12-8330
Description
PWR XFMR TORO 100VA CHAS MT
DataSheet
VPT12-8330 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max):Parallel 16.66A, Series 8.33A
Center Tap:No
Power - Max:100VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:87.00mm Dia x 47.00mm W
Height - Seated (Max):51.0mm