VPM48-20830
Description
PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
DataSheet
VPM48-20830 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 41.66A, Series 20.83A
Center Tap:No
Power - Max:1000VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:183.00mm Dia
Height - Seated (Max):74.00mm