PL10-16-130B
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PL10-16-130B PDF
Type Description
Series:PL10-xx130B
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 1.25A, Series 620mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:10VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.60mm L x 39.70mm W
Height - Seated (Max):36.20mm