PL20-10-130B
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PL20-10-130B PDF
Type Description
Series:PL20-xx-130B
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 4A, Series 2A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:20VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:57.20mm L x 47.60mm W
Height - Seated (Max):41.28mm