A41-43-10A2
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 43VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
A41-43-10A2 PDF
Type Description
Series:International High Power
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 8.6A, Series 4.3A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:43VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:79.38mm L x 68.25mm W
Height - Seated (Max):52.37mm