241-5-56A29
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
241-5-56A29 PDF
Type Description
Series:Chassis-Tran
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):56V
Current - Output (Max):220mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:Yes
Power - Max:12VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:71.37mm L x 41.40mm W
Height - Seated (Max):35.05mm