BV030-7241.0
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
BV030-7241.0 PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max):Parallel 66mA, Series 33mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:1VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:32.50mm L x 27.50mm W
Height - Seated (Max):22.00mm