QT1553-25
Manufacturer
PulseR (iNRCORE
VIGOR # :
Description
TRANSFORMER PBC
Catalog
Pulse Transformers
DataSheet
QT1553-25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Transformer Type:MIL-STD-1553
Inductance:-
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:1CT:1.5CT
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.500" L x 0.350" W (12.70mm x 8.89mm)
Height - Seated (Max):0.250" (6.35mm)