S553-1006-AE-F
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
VIGOR # :
Description
PULSE TRANSFORMER 1:1 100UH
Catalog
Pulse Transformers
DataSheet
S553-1006-AE-F PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Transformer Type:LAN 10G Base-T
Inductance:100µH
ET (Volt-Time):1.5VµS
Turns Ratio - Primary:Secondary:1:1
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:0.485" L x 0.285" W (12.32mm x 7.24mm)
Height - Seated (Max):0.215" (5.46mm)