GC220A24-AD1
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER DESKTOP 27.2V 8A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
GC220A24-AD1 PDF
Type Description
Series:GC220
Package:Box
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:27.2V
Charge Current - Max:8A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC
Power - Max:217.6W
Size / Dimension:8.27" L x 3.35" W x 1.81" H (210.00mm x 85.00mm x 46.00mm)