PCCG-SLA6V300
Description
BATT CHARGER DESKTOP 7V 300MA
DataSheet
PCCG-SLA6V300 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:6V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:7V
Charge Current - Max:300mA
Charge Time:8 Hrs
Voltage - Input:90 ~ 264VAC
Power - Max:10W
Size / Dimension:3.19" L x 2.01" W x 1.10" H (81.00mm x 51.00mm x 28.00mm)