TP-BC72-900
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER DESKTOP 88.2V 10A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
TP-BC72-900 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:72V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:88.2V
Charge Current - Max:10A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 240VAC
Power - Max:900W
Size / Dimension:10.70" L x 5.30" W x 2.75" H (271.78mm x 134.62mm x 69.85mm)
Mounting Type:Desktop
Termination Style:Wire Leads
Features:LED Indicator
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GC330A48-C4P
GC330A48-C4P
BATT CHARGER DESKTOP 54.4V 4.8A
TP-BC24-120
TP-BC24-120
BATT CHARGER DESKTOP 28.8V 4.35A
BC-6964
BC-6964
BATT CHARGER ENCLOSED 24V 50A
TP-BC72-900
TP-BC72-900
BATT CHARGER DESKTOP 88.2V 10A
SiT3372AI-1E2-33NH216.000000Y
SiT3372AI-1E2-33NH216.000000Y
XTAL OSC VCXO 216.0000MHZ LVPECL