28PTFESTRYEL25
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 28AWG 600V YLW 25'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
28PTFESTRYEL25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:28 AWG
Conductor Strand:7/36
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.035" (0.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:25.00' (7.62m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C