ALC70C363EF040
VIGOR # :
915385
Description
CAP ALUM 36000UF 20% 40V RADIAL
DataSheet
ALC70C363EF040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:36000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):26mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.69 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.18 A @ 10 kHz
Impedance:22 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)