UVR1V103MRD6
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915386
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UVR1V103MRD6 PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.14 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)