RXW331M1EBK-1012S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
917230
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXW331M1EBK-1012S PDF
Type Description
Series:RXW
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:755 mA @ 100 kHz
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)