ALS81H224NS063
VIGOR # :
921765
Description
CAP ALUM 220000UF 20% 63V SCREW
DataSheet
ALS81H224NS063 PDF
Part Status:Active
Capacitance:220000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:28.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:29.9 A @ 10 kHz
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):7.717" (196.00mm)