THA181M400AD0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923282
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
THA181M400AD0C PDF
Type Description
Series:THA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.12Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.44 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:2.618" L x 0.953" W (66.50mm x 24.20mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)