CGR113U016R2L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923283
Description
CAP ALUM 11000UF 16V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
CGR113U016R2L PDF
Type Description
Series:CGR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:11000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):16.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.845 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):2.625" (66.68mm)