ALF40C331DD400
VIGOR # :
923434
Description
CAP ALU 330UF 20% 400V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C331DD400 PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):386mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.98 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.64 A @ 10 kHz
Impedance:266 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)