ALS30A103DA040
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923614
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS30A103DA040 PDF
Type Description
Series:ALS30
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):23mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.4 A @ 10 kHz
Impedance:20 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)