B41505A158M7
VIGOR # :
923790
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
DataSheet
B41505A158M7 PDF
Type Description
Series:B41505
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):83mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:89 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)