B43508B5187M2
VIGOR # :
928152
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43508B5187M2 PDF
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):680mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:970 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:960 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)