UDB1H100MHM
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
937881
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UDB1H100MHM PDF
Type Description
Series:UDB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 2 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)