RUA331M1VBK-1620S
VIGOR # :
944362
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
RUA331M1VBK-1620S PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:755 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)