SLP103M025E3P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
968044
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
SLP103M025E3P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):60mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.75 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)